Kartuş Dolumu

İnkjet kartuş dolumunda dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus bulunmaktadır.İnkjet kartuş dolumunda dikkat edilecek hususları sırasıyla  temiz bir şekilde yaparsak sağlıklı ve düzgün bir dolum yapmış oluruz;

 

* Doluma başlamadan önce öncelikle kartuş temizlenmeli ve kartuşda sorun varsa ortadan kaldırılıp hazır bi hale getirilmelidir.

* Kartuşlardaki genel olarak karşılaşılan sorunlar şunlardır;

   1. Renk karışımı sorunu.

   2. Siyah ve renkli kartuşlarda tıkanıklık sorunu.

   3. Beklemeden dolayı tortu sorunu.

   4. Elektronik devre arızası sorunu.(Elektronik devre arızası varsa dolum yapılması uygun değildir.)

 

* İnkjet kartuşlarda mürekkep bittiğinde çıktı alınmaya devam edilmesi durumunda kartuşun nozzle(ağız) kısmında deformasyon meydana       gelir.Kartuşun içindeki mürekkep aynı zamanda nozzle(ağız) soğutma işlevini yapmaktadır.

* Hp 45,25,15, Epson 26, Lexmark 14, marka ve modelli kartuşların içerisinde keçe(sünger) bulunmamaktadır.

* Keçeli kartuşların hepsinde kartuşun üzerinden hava alması gerekmektedir.

* İnkjet kartuşların nozzle(ağız) kısımları alkol ve alkol içeren temizleyici maddelerle temizlenmemesine dikkat edilmelidir.Aksi takdirde kartuşun nozzle(ağız) kısmında tıkanmalara sebebiyet verebilmektedir.

* Renkli kartuşların dolumunda renklerin karıştırılmamasına dikkat edilmelidir.

* Renk karışımı varsa mesela;sarı renkten mavi renk gelmesi gibi,bu durumda kartuşun yıkanıp temizlenmesi gerekmektedir.

* Düzgün ve doğru yöntemle yapılmış olan bir kartuş dolumu dolumdan sonra asla akıtmaz.

* Dolum sonrası eğer akma varsa ya mürekkep fazla konulmuştur yada kartuş içindeki keçe(sünger) deforme olmuştur.

* Bir kartuşa gereğinden fazla dolum yapılmışsa sayfa üzerinde ya çizgili yada bozuk çıkar.

* Dolum yapılırken mürekkebin kalitesine dikkat edilmedir.

* Dolumda kullanılacak mürekkepleri birbirine karıştırılmamalıdır.( A firmasının mürekkebiyle B firmasının mürekkebini birbirine karıştırmamak gerekir.)

* Siyah ve Renkli kartuşların dolumu yapıldıktan sonra kartuş içindeki havası alınmalıdır.

 

Neden Trio Kartuşu Tercih Etmeliyim?

 
Çünkü; TRİO KARTUŞ kurulduğu günden bu yana özverili ve disiplinli bir şekilde hizmet vermektedir. Birden fazla alanda faaliyet gösteren bilgisayar firmalarının ek iş olarak yaptığı kartuş ve toner dolum işlemlerini Trio Kartuş asıl faaliyet kolu olarak yürütmektedir. Trio Kartuş deneyimli ve profesyonel personeli ile kaliteli hizmet sunmayı ilke edinmiştir. Dolumu yapılan bütün kartuş ve tonerler test edilmeden siz değerli müşterilerimize ulaştırılmaz. Trio Kartuş müşteri odaklı yaklaşımı ile firmanın çıkarından önce müşterisinin memnuniyetini gözeterek sizleri ekstra masraftan korumaktadır.

Sık sorulan Sorular

Her tonerin kendine ait belirli bir toner alma haznesi vardır bu hemen hemen bütün tonerlerde değişmektedir..kullanmış olduğunuz tonerin hazne genişliği ve almış olduğunuz sayfa çıktısının koyuluk oranına göre sayfa çıktı sayınız düşük yada toner kapasitesi kadar çıkabiliir.yaygın olarak kullanılan standart tonerlerin genelinde ortalama olarak 1000 ile 1200 sayfa arasında çıktı alma olanağı vardır. Firmamız tarafından yapılan toner dolumlarında sayfa çıktı sayısı ve baskı kalitesi garanti edilmektedir.
Dolum işleminde orjinal kartuşlarda kullanılan sıvı mürekkep miktarına göre değişmektedir.Kartuşlarda aşırı mürekkep konulduğu takdirde kartuşa zarar verme ihtimali yüksektir, bu nedenle belli ölçekte sıvı mürekkep enjekte edilmektedir.Enjekte edilen mürekkep ölçüsü yaklaşık olarak orjinal kartuş sayfa çıktı sayısına yakın çıktı almanızı sağlamaktadır.
Toner dolumu uygun koşullar da ve doğru sarf malzeme kullanıldığı takdirde yazıcınıza hiç bir şekilde zararı olmaz. Firmamız tarafından dolum için alınan tonerleriniz dolum yapılmadan önce bakımı yapılıp daha sonra dolum işlemini gerçekleştirip, testleri alındıktan sonra sizlere teslim edilmektedir.
TRİO KARTUŞ'da yapılan toner dolumları tonerinizin ömrünü uzatmaktadır.Dolumlarda kullanılan sarf malzemelerin kalitesi tonerinizin daha uzun süreli kullanılmasını sağlar.Bir kaç marka ve modelde örnek verecek olursak; Samsung 1610-1640 her 2 dolumda bir drum, her seferinde bıçak temizliği yapılması kaydyla 30-40 defa. Hp 2612 A toner ; 2 dolumda bir drum+pcr 5 dolumda bir magroller 10 dolumda bir atık kutusu bıçağı değişimleri yapılarak 20 defa. Hp 35 A – 36 A ; her iki dolumda bir drum,3 dolumda bir magroller değişimleri yapılarak 10 defa doldurulabilir.